قالب پرشین بلاگ


عبدالمطلب پرمه
دهستان مخت و حومه

کفال ماهیان

 کفال ماهیان، ماهیانی Euryhaline بوده و از شوری صفر تا 38 گرم در لیتر را تحمل می‏نمایند. بعلاوه Stenotherm بوده و نسبت به سردی بیش از حد حساسند. این ماهیان نسبت به کاهش بیش از حد اکسیژن حساس بوده و قادر به تحمل اکسیژن زیر 2 میلی گرم در لیتر نیستند.

این ماهیان معمولا در 3 سالگی بالغ شده و تا حدود 16 سال عمر می‏کنند. در دریای خزر طول آنها به 60 سانتی‏متر و وزن آنها به 5/2 کیلوگرم می‏رسد. از لحاظ تغذیه‏ای بطور کلی کفال بالغ از مواد دیتریت شامل بقایای گیاهی و جانوری تغذیه می‏نماید.

مشخصات بارز کفال ماهیان

این ماهیان دارای بدنی دراز و دوکی متمایل به استوانه ای که در ناحیه جلویی بدن در طرفین کمی فشرده شده است. فلسها تمام بدن و سر را پوشانده است که این فلسها درشت و از نوع سیکلوئیدی( گرد) یا کتنوئیدی( شانه‏ای) است.

 کفال ماهیان فاقد خط جانبی بوده اما چندین خط طولی در اطراف بدن دیده می‏شود که خط جانبی محسوب نمی‏گردند. این ماهیان داراری دو باله پشتی با اندازه متوسط بوده که با فاصله نسبتا زیادی از یکدیگر قرار گرفته‏اند. همچنین اکثر این ماهیان دارای پلک سوم یا پلک چربی(پوشش نیمه شفاف پوستی که قسمتی از چشمها را از جلو و عقب می‏پوشاند) هستند.

از لحاظ تشریحی این ماهیان دارای معد‏ه‏ای سنگدان مانند بوده و نیز تعداد کمی زوائد باب‏المعده‏ای دارند(حداکثر 10 عدد). طول روده آنها حدودا 4 تا 6 برابر طول بدن است.

کفال ماهیان معمولا در آبهای گرمسیری و معتدله پراکنده‏اند و بصورت گروهی زندگی می‏نمایند. معمولا آبهای کم عمق و بسترهای متحرک و غنی از گیاهان را اشغال می‏کنند که بعضی از گونه‏های آن متعلق به آبهای شیرین می‏باشند. تخم ماهی کفال پلاژیک بوده ودر آب شناور می‏باشد و تخمریزی آنها در دریا صورت می‏گیرد. که این تخمریزی در آبهای دریای خزر در طی ماههای خرداد تا شهریور صورت می‏گیرد.

رده بندی

     کفال ماهیان بدلیل گستردگی وسیع و اختلاف ناچیز بین گو‏نه‏ها‏، اختلافات زیادی در طبقه‏‏بندی سیستماتیک آنها وجود دارد.

·      Phylum: Chordata

·      Class: Osteichthyes

·      Order: Mugiliformes Berg, 1940

·      Family: Mugilidae Cuvier, 1829

 

 اهمیت کفال ماهیان:

     کفال ماهیان با توجه به خصوصیات خاص و منحصربفرد خود از جمله ماهیان مناسب پرورشی در بین ماهیان قابل پرورش دریایی محسوب می‏گردند. این خصوصیات به شرح ذیل می‏باشد:

·      ارزش غذایی مناسب

·      مقدار چربی 8/6 درصد، مواد ازته 8/21 و میزان انرژی حاصل از 100 گرم قسمت خوراکی آن حدود 159 کالری می‏باشد که رقمی نسبتا بالاست.

·      تحمل شوری

·      ماهیانی اوری‏هالین بوده و قدرت تحمل از آب شیرین تا آبهای اقیانوسی و حتی شورتر را تحمل نماید. بنابراین امکان پرورش آن در آبهای شیرین، لب شور و شور وجود دارد.

·      زنجیره غذایی پست

·      دتریت‏خوار بوده و قدرت تبدیل این مواد را به پروتئین دارد.

·      گسترش جهانی

·      در بسیاری از آبهای دنیا یافت شده و پراکنش گسترده‏ای در دنیا دارند.

·      عمومیت مصرف

·      برای بسیاری از مردم دنیا جهت مصرف خوراکی مقبول است.

·      امکان پرورش توام با سایر ماهیان

·      بدلیل نداشتن رقابت غذایی با سایر ماهیان پرورشی، در بسیاری از نقاط دنیا، با سایر گونه‏های پرورشی، بصورت توام پرورش داده می‏شود.  

تغذیه کفال ماهیان

  بطور کلی سه مرحله مجزای تغذیه‏ای برای کفال ماهیان در نظر می‏گیرند:

·      تغذیه بچه ماهیان با پلانکتونها به مدت تقریبا کوتاه همزمان با گسترش ماهیان در آبهای باز و قبل از رسیدن به مناطق ساحلی.

·      تغذیه مختلط پلانکتونی توام با مصرف جانوران کفزی که مختص ماهیان نزدیک به یکسال و یکساله است.( دیاتومه، جلبکهای ریز و سخت‏پوستان کوچک).

·      تغذیه از مواد دتریت موجود در بستر دریا (اجسام آلی فاسد شده، مراحل مختلف دیاتومه‏ها، خزه‏ها، داینوفلاژله‏ها، فرامینیفرها، جلبکهای تاژکدار، پاروپایان، شن و ماسه و....).

 پرورش کفال ماهیان

 1) پرورش کفال ماهیان در دنیا

·      فلسطین اشغالی

·      ایتالیا

·      هندوستان

·      اندونزی

·      فیلیپین

·      چین

·      هنگ کنگ و تایوان

  2)    پرورش کفال ماهیان در ایران

     اولین گزارش مطالعات پرورش آزمایشی کفال ماهیان در آبها و خاکهای شور بلااستفاده داخلی ایران، به سال 1367 در روستای قجر خیل ساری در 20کیلومتری شمال کارگاه شهید رجایی برمی‏گردد.

چشم انداز پرورش کفال ماهیان

     با توجه به ویژگیهای منحصر‏بفرد کفال ماهیان شامل:

·      سازگاری خوب این ماهی با شرایط اقلیمی گرم و خشک.

·      رشد قابل ملاحظه و مطلوب آن در شرایط محیطی نا‏مناسب.

·      توان تولید پروتئین از زمین و آبی که تولید طبیعی دیگری ندارد.

·      استفاده صحیح و منطقی از زمینهای و آبهای شور بلا‏استفاده.

·      اقتصادی بودن پرورش کفال ماهیان با توجه به پایین بودن هزینه تولید به علت دتریت‏خوار بودن این ماهی و از طرف دیگر، قیمت بالا

 

 

 

 

 

[ چهارشنبه پانزدهم آذر ۱۳۹۱ ] [ 12:52 ] [ عبدالمطلب پرمه ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

امکانات وب
تماس با مادر اين وبلاگ
در كل اينترنت
مقدمتان گل آذین باد